Pyöräparkki. Köynnöstuki. Ulko-ovi.
Pages
▼
25 huhtikuuta 2013
23 huhtikuuta 2013
KEVÄT ON TÄÄLLÄ!
10 päivässä ehtii tapahtua palstalla paljon. Viimeksi kesäpesällä käydessä lunta oli polviin asti ja päivittelimme ettei lumi lähde täältä ikinä. Niin vain lähti. Enää lunta oli kolmessa kohtaa, joista kaksi mökin varjossa palstan pohjoispuolella.
Krookukset kukkivat, samoin ilahduttavasti myös jouluruusu. Bongailin ainakin istuttamiani tulppaanin alkuja "Queen of Night" ja luullaksseni myös pari pionin alkua. Ooh, on niin jännittävää odotella mitä kaikkea tänä vuonna kasvaa palstalla. Ovatko viime vuotiset istutukset selvinneet ja onko tulossa jotain yllätyksiä.
21 huhtikuuta 2013
PUUTARHA LAATIKOISSA.
Satuin osumaan Citycenterin Kirjatoriin ohikulkumatkalla. Kaupassa oli kaikki kirjat alessa, enkä voinut olla tarttumatta syöttiin. Olin jo muutenkin harkinnut ostavani Saila Roution kirjan Puutarha laatikoissa ja kun se oli tarjolla normaalia halvempaan hintaan, niin mikä ettei. :)
Ihania ideoita ja paljon tietoa. Pitää ehdottamasti laittaa mökille ja miksei parvekkeellekin runsaat ruukkupuutarhat. Palstallahan on jo lavankaulukset pienessä kasvimaassa.
17 huhtikuuta 2013
MÖKKI JA PALSTA HUHTIKUUSSA 2013.
Voi voi, vielä riittää lunta. Näiden kuvien ottamisesen jälkeen lumi on varmasti vähentynyt, kiitos viime päivien sateiden, mutta näissä ei maata vielä näy. Viime vuonna samaan aikaan tilanne oli jo paljon keväisempi. Ei enää pitkään, kun saa iskeä sormet multaan. Eipä. :)