Aamulla herätessä lunta tuprutti, päivällä mökillä käydessä sade oli laantunut, mutta jo iltapäivällä alkoi sadella uudelleen, tällä kertaa vettä. Saattaa siis olla, että pian nämä lumet ovat enää kaunis muisto. Itse en lumesta niin piittaa, tykkään kun kadut ovat jäästä vapaat ja uskaltaa painella menemään normaalisti eikä tarvitsi hipsutella kaatumista peläten. Ilman lunta oltaisiin koko ajan lähempänä kevättä ja se sopisi mainiosti.
Mökillä tulee käytyä silloin tällöin, alkuviikosta ajattelin punoa metallitähteen mökillä kranssintyyppisen virityksen, mutta en löytänyt mistään koko tähteä. Minne olen sen mahtanut jemmata? Ihan kuin muistelisin sen olleen koko kesän mökin ulkoseinustan hyllyllä, mutta eipä vain näy. Puistelin lumia hyllyn alta olevan kaapin päältä, josko tähti olisi pudonnut ja hautautunut lumeen, mutta eipä se tullut esiin.
Luumupuuhun virittelin viimevuotisten koristeiden lisäksi viime talvella löytämäni koristekävyt. Sopivat Oravankesäpesälle kuin nakutettu. Vähän häiritsee, että kävyissä on hopeaa ja palloissa kultaa, mutta yritän olla liikaa miettimättä asiaa.
Löysin lähistön roskalavalta isomman satsin aarteita toissa viikolla, jotka jemmasin mökkiin säilöön. Jouduin hälyttämään poikaystävän apuun ja hakemaan auton kuljetusta varten. Löytyi nimittäin musta, metallinen puutarhakalustesetti. Sellainen bistro-mallinen eli pieni pyöreä pöytä ja kaksi taittotuolia. Lisäksi löytyi musta metallinen, jaloillaan seisova istutuslaatikko. Kaikki vaativat vähintään maalikerroksen, mutta muuten vaikuttivat olevan tukevassa kunnossa.
Lisäksi uusi tulokas mökillä on pitkä, rottinkinen kukkapöytä. Sen nappasin Kierrätyskeskuksen ilmaisosastolta, mutta se ei sitten istunutkaan kotiin ja toin sen mökille säilöön. Se voisi olla kiva kuistilla, muutama pelargoni siihen. On se kätevää, kun on tällainen talvivarasto omasta takaa aarteille. :) j
Otat kauniita kuvia, mutta silti näitä kuvia tulee katseltua puistatuksen kanssa. Että osaakin olla pimeää ja rumaa! Anteeksi vain, ei siis johdu kuvauksestasi eikä ympäristöstä, olethan tehnyt palstastasi erittäin kauniin. Johtuu vain siitä, että tämä on niin ruma vuodenaika tällaisena hämäränä ja epmääräislumisena. On vain jotenkin niin ankean mustavalkoista.
VastaaPoistaVoi harmi, ettei tähteä löytynyt, kun tuli idea siihen. Ehkä saat vielä jonakin päivänä tai yönä yhtäkkisen muistikuvan, missä se on.
Miten ihmeessä teiltä päin löytyy aarteita roskalavoilta! Minä kurkkaan aina kun vastaan tulee (todella harvoin kyllä) ja aina siellä on rakennusjätettä.
Olen aivan samaa mieltä kanssasi, on hyvin epäinspiroiva aika kuvata mitään. Onneksi ollaan jo harppaus tästä ajasta eteenpäin ja kevät jo huomattavasti lähempänä.
PoistaLuulen, että olen pakannut tähden mökin perukoille jossain mielenhäiriössä syksyllä. Mökki on pakattu niin täyteen tavaroita, että perälle ei millään pääse. Yleensä mietin, mitä tarvitsen syksyn ja talven aikana ja jätän ne kuistin tuntumaan. Eiköhän se viimeistään keväällä löydy.
Kyllä täälläkin yleensä on pelkkää roskaa tai puutarhajätettä lavoilla, mutta joskus, kun tuuri käy, osuu taloyhtiön lavalle, jonne tyhjennetään varastoja tai asukkaat omia kätköjään.
Sinulla on erityinen taito löytää hienoja tavaroita kierrätyksestä. Tosin täällä meidän nurkilla ei mitään kierrätyslavoja edes ole. Ompeleva ystäväni käy usein Espoon kierrätyskeskuksen ilmaisosastolla. Sieltä hän bongaa valmiita vaatteita ja hyviä kankaita, joita muokkaamalla pukeutuu aina ompelemiinsa tyylikkäisiin vaatteisiin.
VastaaPoistaKierrätyskeskuksien ilmaishuoneista voi kyllä löytää vaikka mitä, jos vaan jaksaa käydä usein ja penkoa. Varsinkin niiden vaate- ja tekstiililaatikoiden läpikäyminen vaatii silmää ja kärsivällisyyttä, kun rättiä ja riepua on niin paljon.
Poista