Minulla on ollut vanha työkalupakki jo vuosia ja yhtä kauan olen suunnitellut tekeväni siihen istutuksen. Jostain syystä asia on jäänyt, mutta nyt ryhdyin puuhaan.

Olin istuttanut syksyllä ruukussa olleita mehikasveja hätäisesti maahan talvehtimaan ja tämä yksilö oli erityisen huonossa paikassa. Kaivoin osan siitä ylös ja istutin paloja hiekalla jatkettuun puutarhamultaan.
Päivän mietin minne työkalupakin laitan, kunnes keksin. Kompostialueella on kärryt, joiden päälle se sopii hyvin. Sille on sopivan rouheista ja ruosteista seuraa vanhoista sinkkikastelukannuista ja ruostuneista kynttilälyhdyistä. Pitäähän sitä kompostien läheisyydessäkin olla nättiä.
Seuraa Oravankesäpesää: Bloglovin' | Blogipolku | Instagram | Pinterest
On kyllä todella nättiä! Olen vuosia ihastellut Kesätuulian mutamäki -blogissa työkalupakki-istutusta, ja nyt sinullakin! Huippusöpö ja hauska.
VastaaPoistaKiitos! Kesätuulian työkalupakki kasveineen onkin tosi ihana. <3 Mulla on vielä toinen, vähän erilainen työkalupakki jemmassa. Siihenkin pitäisi joku istutus laittaa.
PoistaNo, tuohon pakkiin sopivatkin hyvin, nuo mehikasvit!
VastaaPoistaKiitos!
PoistaTuo on kyllä paras käyttö työkalulaatikolle;)
VastaaPoistaEhdottomasti! :)
PoistaTyökalupakit ovat mahtavia kasvulaatikoita!
VastaaPoistaMeidän Suvilla on niitä useampia ja aina ne ovat yhtä ihastuttavia.
Niinpä, parhaassa käytössä kasvien kotina kuten Pioni sanoi!
Poista